mediator.co.il

גישור גירושין - על מה מדובר?


גישור גירושין

חיי נישואין שמחים ומלאים הינם חזון ורצון כל מי שנישא אך לא תמיד החיים מובילים לשם ולעיתים הדרך הטובה ביותר עבור כל הצדדים ואפילו הילדים הינה להפרד. מחקרי סטטיסטיקה לאורך השנים בישראל מלמדים כי הסיבות לגירושין הינן רבות ונעות בין שינוי אורח חיי המשפחה לשיפור באורח החיים הכלכלי וחוסר התאמה בין בני הזוג במישור הכלכלי והאישי ועל-כן בישראל מתגרשים כ-11,000 בני זוג בשנה.

כאשר מגיעים לצעד זה של גירושין, ניתן לעשות זאת דרך בתי-משפט אשר גורם לסחבת, עוינות רבה בין הצדדים, לחץ וקשיים רצופים או להעזר בגישור גירושין אשר מבטיח את הזכויות לשני הצדדים, ללא בירוקרטיה או הוצאות מיותרות. במאמר זה נסקור את נושא גישור גירושין על כל היבטיו כדי שגם במקרה של גירושין, התהליך יעבור במהרה, בקלות וצודק לכל הצדדים.
 
מה זה למעשה גישור גירושין?

גישור גירושין הינו תהליך אשר מסייע לשני בני הזוג בתהליך הגירושין בכך שהינו חוסך את המאבק המשפטי המעייף והיקר במיוחד ובא על-מנת להציע פתרונות מוסכמים על שני בני הזוג בהליך הגירושין כך שהצדדים ייפרדו כל אחד לדרכו בצורה מכובדת, חיובית ובשלום.
הליך גישור גירושין מאפשר למעשה לשני בני הזוג להתגרש "בצורה יפה" ומבלי להתנצח, כאשר גישור גירושין נעשה בידי מגשר, פסיכולוג או עו"ד למשפחה אשר הינם בעלי ניסיון בתחום.
התהליך מסייע לבני הזוג להתמודד עם הפרידה באופן רגשי וכן מסייע בפתרון עם הילדים, מעניק פתרון סביב מחלוקת גידול וחינוך הילדים, חלוקת הרכוש המשותף ועוד נושאים חשובים עליהם נדון בהמשך המאמר.
חשוב לציין כי להליך זה ניתן להגיע אך ורק כאשר שני בני הזוג מסכימים לגישור גירושין וכי בצורה כנה ואמיתית מעוניינים לפתור את הסכסוך ביניהם בדרכי נועם ושלום, אחרת ההליך לא יהיה אפקטיבי ולא יהיה מנוס מבתי-משפט, סחבת, רגשות שליליים והוצאות רבות.
 
כיצד מתנהל הליך גישור גירושין?

כפי שצויין קודם לכן, את הליך גישור גירושין יכול לבצע מגשר אשר אינו עו"ד, פסיכולוג או עו"ד למשפחה, כאשר חיוני כמובן כי המגשר יהיה מקובל על שני בני הזוג.
במהלך הפגישה הראשונה, המגשר מעניק לבני הזוג הסבר כללי על ההליך (הקרוי גם בשם גישור משפחתי), על מאפייניו השונים ומתווה התנהלותו. נוסף לכך, מקבל המגשר משני הצדדים נתונים כלליים ומידע רלבנטיים למצבם של בני הזוג, בודק מולם את המחלוקות המרכזיות הקיימות ביניהם, האם ישנן הסכמות מוגדרות בין בני הזוג וכן התאמת המקרה הספציפי של בני הזוג לליבון במסגרת ההליך.
בהמשך ההליך, נקבעים הנושאים לדון בהם וזאת לפי סדר דחיפות ועדיפות, צרכים ורצונות משותפים של הצדדים וכל זאת כמובן תחת הכוונה מקצועית של המגשר על-מנת לאפשר להליך להתנהל באופן תקין, מקצועי, רגוע ובאווירה חיובית.
בסיום ההליך וכאשר הצדדים מגיעים להסכמות ביניהם, הכל מועלה על הכתב ע"י המגשר ונחתם הסכם הגישור בין שני הצדדים ובין המגשר והוא מסדיר את כל הנושאים החשובים באשר לגירושין:

 • החלטה להתגרש/ללכת לשלום בית/ייעוץ זוגי
 • משמורת והסדרי ראיית ילדים ומועדי ביקור, מימון הוצאות
 • מזונות ילדים
 • חלוקת רכוש
 • החלטות עקרוניות באשר לחינוך, בריאות ואיזור מגורי הילדים
הסכם הגירושין עליו חתמו שני הצדדים מובא לאישורו ומתן תוקפו של בית המשפט לענייני משפחה וזאת לפי איזור מושבם האחרון של בני הזוג.
בממוצע, ניתן יהיה להגיע להסכם אודות עקרונות הגירושין ולחתום על הסכם כזה לאחר כ-4-5 פגישות.
 
יתרונות וחסרונות

להליך גישור גירושין יתרונות רבים על-פני ניהול תיק גירושין בבתי-משפט, להלן היתרונות העיקריים:

 • עלות כספית – נמוכה מאוד מעלות ניהול תיק בבית המשפט לענייני משפחה.
 • משך זמן ההליך – גישור גירושין מאפשר לשני הצדדים להגיע לגיבוש הסכם תוך זמן קצר, אל מול ניהול הליכים משפטיים בבתי-המשפט.
 • מתחים – הליך הגישור חוסך מתחים נפשיים, עצבים, רגשות שליליים ועוד.
 • אווירה רגועה ושמירה על קשר – ההליך מתנהל באווירה נעימה ורגועה במשרדו של המגשר, מאפשר פתיחות לב, שיתוף וכן בני הזוג יכולים להשאר בקשר טוב גם לאחר הגירושין.
 • הסכמה בין שני הצדדים – ההסכם בין הצדדים אינו נכפה עליהם וכך בני הזוג נהנים מהסכם אשר מקובל על שני הצדדים וחשוב מכל אינו מקפח אף אחד מהם.
 • פתרונות מקוריים ויצרתיים – ההליך מאפשר הצעה של פתרונות מקוריים ויצירתיים בידי המגשר לפתרון הסכסוכים והמחלוקות בין בני הזוג, וזאת בניגוד לבית המשפט אשר מחוייב לחוק היבש ולהלכה הפסוקה.
 • לא סוף פסוק – במידה ובני הזוג לא הגיעו להסכם מקובל עליהם בהליך, תמיד ניתן לשוב ולהתדיין בבתי המשפט או לפנות לכל דרך אחרת על-מנת ליישב את הסכסוך.
מה הם אם כך חסרונות ההליך?
 • אינו מתאים לכל אחד – הליך גישור גירושין אינו מתאים לכל אחד, כך לדוגמא במקרים של אלימות קשה בין בני הזוג לא ניתן לערוך הליך זה אלא רק באמצעות בית משפט.
 • הגשת תביעה – במהלך ההליך, אין אפשרות חוקית אשר מונעת מאחד הצדדים להגיש תביעה כנגד האחר וכך למעשה גם אם אחד מבני הזוג חושב כי ההליך מתקדם בצורה חיובית, עלול להיות מופתע וחשוף לתביעה.
 • הסכמת שני הצדדים – על-מנת שההליך יתאפשר, מחוייבים שני הצדדים להגיע אליו בהסכמה מלאה ורצון אמיתי לפתור את הסכסוך ביניהם, דבר אשר אינו תמיד כזה ביצרים וברגשות העזים בין שני הצדדים.
 • אפשרות ערעור – הרבה יותר קשה ומסובך לפתוח הסכם חתום ולשנותו מאשר לערער על החלטות בית המשפט או פסקי דין.
 
עלות הליך גישור גירושין

עלות הליך של גישור גירושין משתנה בהתאם לניסיונו והמוניטין של המגשר וכן היותו של המגשר "רק" מגשר או גם עו"ד בעל ידע משפטי.
כיוון ששכר טרחה של מגשר נגבה ע"י שני הצדדים, גם בחירה במגשר אשר אינו זול עדיין חוסכת לצדדים צורך בעו"ד יקר בהרבה ובכך מקטינים משמעותית

הליך הגירושין. במרבית המקרים מגשר גובה את שכרו לפי שעה ועלות שעה זו נעה בממוצע בין 900-1100 ש"ח לשעה, כאשר עלות ניסוח וחתימת ההסכם תנוע בין 2,000-1,000 ש"ח. במקרים אחרים, ניתן מגשרים אשר מתמחרים את שירותם במחיר אחד הכולל כבר גם את ההליך עצמו, הפגישות, ניסוח ההסכמים והחתימה והמחירים יכולים לנוע בין 13,000-20,000 ש"ח ויותר בהתאם לניסיון, המוניטין ומומחיותו של המגשר בתחום. מדובר על סכום לשני הצדדים וחיסכון אדיר לעומת האפשרויות האחרות.


 23/03/2015    mediator.co.il
פורום גישור

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mediator.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת מגשרים - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 mediator.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מגשרים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המגשרים
דברו עם מגשר מנוסה ומקצועי עוד היום
אנחנו עובדים עם המגשרים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!