mediator.co.il

גירושין וילדים - שווה לקרוא וליישם


גירושין וילדים

תופעת הגירושין הינה תופעה מוכרת וכזו אשר התרחבה בעשורים האחרונים הן בעולם והן בישראל, כאשר בשנים האחרונות נרשמה עליה של 4.5% במקרי הגירושין וכן בשיעור הזוגות המתגרשים אשר עומד על 28% מכלל הזוגות. במאמר זה נסקור את נושא גירושין וילדים על כל היבטיו, נבין ממה מושפעת העליה בשכיחות הגירושין, מי הנפגעים העיקריים מכך ומה ניתן לעשות כדי להפחית כמה שניתן את הפגיעה בילדים בזמן הליך הגירושין.
 
הגורמים המשפיעים על העליה בשכיחות הגירושין

ישנם מספר גורמים עיקריים וברובם שינויים חברתיים אשר משפיעים על העליה בשכיחות תופעת הגירושין בישראל, להלן גורמים אלו:

 • שינוי בתפיסה חברתית – ישנה קבלה רבה יותר כיום בחברה כי הגירושין הינם אלטרנטיבה ריאלית ונכונה.
 • חיים בחברה פחות דתית ומסורתית – פחות הגבלה לנשים ולכן חופש גדול יותר להתגרש ולפרק את תא הנישואין.
 • יציאת נשים לעולם התעסוקה – תפיסתן העצמית והיכולת להתפרנס לבד גוברת ותחושה כי אפשר להצליח גם לבד כאשר בנישואין אין אידיליה.
 • תוחלת חיים עולה – מקשה על התפשרות בין בני הזוג.
 • מספר מועט של ילדים – מקל על ההתמודדות עם הגירושין, גם ברמה הכלכלית והתפקודית וגם ברמה הרגשית.
 
השפעת הגירושין על הילדים

לאחר שהבנו מה הם הגורמים המביאים לעליה בתופעת הגירושין, נבין כיצד הם משפיעים על הילדים במשפחה ועל הפגיעה בהם במגוון תחומים בחייהם.
לגירושין השלכות ארוכות טווח על הילדים במשפחה וכן על מהלך התפתחותם וכל אלה באים לידי ביטוי במישור הרגשי, התנהגותי, קוגניטיבי ותפקודי. הילדים מפרשים את הגירושין כדחייה ונטישה, וכך הורה שעוזב את הבית נתפס בעיני הילדים כהורה אשר מוותר עליהם ומקריב את רווחתם וטובתם למען טובת ההורה.
בואו נפרט יותר לעומק כיצד גירושין משפיעים על הילדים בכלל המישורים בחייהם:

 • רגשות עזים של כעס, כאב ותסכול - הילדים חווים רגשות עזים של תסכול, כעס עצב וכאב המלווים בתחושת חוסר אונים שאין הם יכולים לתקן את המצב ואת המערכת שכשלה.
 • השלכות שליליות בבגרות - ישנם מחקרים שמראים כי ילדים שחוו גירושין בגיל צעיר ממשיכים להתמודד עם השלכות הגירושין לאורך כל חייהם וזה בא לידי ביטוי בהיותם אנשים בוגרים ומודאגים תמידית, אינם ממצאים יכולתם, הערכתם העצמית נמוכה, קושי בבחירת קריירה, הקמת משפחה ומחוייבות לבן  זוג ועוד.
 • האשמה עצמית – ילדים ללא בשלות קוגניטיבית ורגשית לעיתים מאשימים את עצמם בתוצאות הגירושין ובחוסר יכולתם למצוא תמיכה ממקורות חיצוניים בכדי להפחית את רמת מצב הדחק אותו הם חווים.
 • פגיעה בביטחון הכלכלי – הרבה מקרים בהליך הגירושין ישנה ירידה במשאבים הכלכליים של המשפחה בשל עזיבה של אחד ההורים את הבית ו/או בשל הצורך לקיים משמורת על הילדים. פגיעה כלכלית זו במשפחה פוגעת גם בצרכי הילד בחייו וכך הילד זוכה לפחות משאבים בחינוך, פעילויות לאחר הלימודים, מחסור בחוגים, אירועים תרבותיים ועוד.
 • פגיעה בהתפתחות הקוגניטיבית והחברתית – הפגיעה בתחום הכלכלי במשפחה פוגע באופן ישיר גם בהתפתחות הקוגניטיבית והחברתית של הילד, כך שכאשר מהילד נמנעים חוגים חברתיים, חוגי ושיעורי העשרה ושאר פעילויות פנאי ופעילויות החיוניות להתפתחות שלהם, כך גם כישוריהם החברתיים עם ילדים אחרים נפגעת כמו גם התפתחותם הקוגניטיבית ומחסור בהעשרה והשכלה.
 • הסתגלות פסיכו-סוציאלית של הילדים – ממצאים בספרות מראים כי הגירושין יכולים להוביל את הילדים לפתח הפרעות בעלות אופן מופנם של דיכאון, אינטרוברטיאות וחרדה או אופן מוחצן של התרסה, אקסטרוברטיות, התנהגות אנטי-חברתית, אימפולסיביות ואפילו שימוש בסמים.
 
כיצד ניתן להפחית את הפגיעה בילדים?

כפי שניתן לראות, הליך הגירושין אינו פשוט ויכול להיות פוגע והרסני כלפי הילדים, אך ניתן להפחית את הפגיעה בהם ולעזור להם להתמודד נכון עם המצב הקיים:

 • הכינו את הילדים לעתיד – דברו עם הילדים שלכם על העתיד להתרחש בחייהם, ענו על שאלותיהם ועודדו אותם לדבר על מה שמדאיג ומעסיק אותם. הליך הכנה זה הינו ארוך יחסית ולכן חשוב להתחיל בו גם אם טרם גיבשתם הסכם סופי באשר לגירושין.
 • ספרו לילדים על ההחלטה להתגרש – הילדים לא טיפשים ומרגישים את הזרמים התת-קרקעיים בין ההורים, לכן חשוב לספר להם ובצורה נכונה ורגועה על ההחלטה להתגרש. הבהירו לילדכם כי הם אינם הגורם להפרדות אלא בשל חילוקי דעות ביניכם וכן הסבירו להם כי תמיד תשארו שניכם הוריהם. לעיתים כדאי גם לפנות לייעוץ מקצועי עבור הילד כמו פסיכולוג או פסיכותראפיסט.
 • היו ערניים למצוקות הילדים – הילדים אינם עוברים הליך קל ולכן חשוב להיות בקשר גם עם בית-הספר והגן, עם החברים שלהם, עם יועצת בית-הספר, המחנכת והפסיכולוג אם יש ולהיות ערניים לכל סימן של מצוקה כלשהי מצד הילדים.
 • אל תשתמשו בילדים כמתווכים – הילדים אינם משמשים כערוץ תקשורת בין ההורים ושימוש בהם כמתווכים להעברת מידע ואינפורמציה ביניכם רק תפעיל עליו עומס נפשי מיותר. השתדלו לפתח ערוצי תקשורת ביניכם לבין הילדים ונטרלו את הכעסים הקיימים ו/או הצפים.
 • חשיפה הדרגתית לקשר חדש – לאחר שההורים נפרדים, לעיתים קרובות מתפתחים קשרים חדשים עם בני ובנות זוג חדשים, לכן חשוב לחשוף את הילדים בהדרגה לקשרים חדשים אלו. וודאו כי הילדים הפנימו את סופיות הפרידה בין ההורים וכי הם בשלים לקבל קשר חדש בחייהם.
 • סיוע וטיפול מקצועי – במקרים מסויימים להורים את הכלים הנדרשים בכדי לסייע לילדם בהתמודדות הנפשית עם הגירושין ובמקרה כזה מומלץ לפנות לסיוע מקצועי דרך טיפול פסיכולוגי לילדים. מקרים של מצוקה נפשית הדורשים סיוע מקצועי יכולים לבוא לידי ביטוי בצורת חלומות רעים, עצבות מתמשכת, פחדים שונים, חלומות רעים, תפניות בהתנהגות הילד אשר אינה מתאימה לגילו או התנהגות אשר אינה הולמת ועוד.

תהליך גישור גירושין - כזה שנעשה בצורה מקצועית וטובה - יכול לקצר מאוד את תהליך הגירושין ובכך להשפיע לטובה על הפגיעה בילדים. הרבה פעמים הסחבת והתארכות התהליך המשפטי הרגיל - היא שגורמת להרבה תסכולים שלצערנו הילדים נחשפים אליהם.

 23/03/2015    המאמר עודכן בתאריך 01/01/2017    mediator.co.il
פורום גישור

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mediator.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת מגשרים - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 mediator.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מגשרים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המגשרים
דברו עם מגשר גירושין כבר עכשיו! ייעוץ ללא תשלום
אנחנו עובדים עם המגשרים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!