mediator.co.il

הליך גישור לפתרון סכסוכים עסקיים


סכסוכים עסקיים נחשבים לסכסוכים נפוצים ושכיחים למדי במחוזותינו בעיקר בשל מחלוקות קשות ומורכבות הנובעות מהפרות הסכם, בצורה זו או אחרת, בין הצדדים המעורבים, בין אם על גבי חוזים כתובים ו/או גם בעניין הסכמות שבעל פה.

העולם העסקי של ימנו הוא דינאמי מאוד וקשרים עסקיים רבים נרקמים בין מול שותפים, לקוחות, ספקים וכו'. כל מערכת יחסים עסקית שכזאת יכולה להוליד סכסוכים שונים ומשונים על ענייני תשלום, תפקוד לקוי, אי עמידה בלוחות זמנים, אי אספקת מוצרים וחומרים בזמן, הטעיה ועוד. בחלק מהמקרים, המחלוקות הינן זניחות יחסית וניתן לפתור אותן ללא קושי רב, אבל במקרים רבים אחרים, הדברים עלולים להתפתח במהרה לממדים גדולים עד כדי איבוד שליטה וחוסר אפשרות "להפגיש" בין הצדדים.

אז מה עושים?

ניתן אמנם להגיש תביעה משפטית מסודרת לבית המשפט הרלוונטי, אולם הליך שכזה דורש לרוב זמן רב מאוד בשל הסחבת הבירוקרטית הסבוכה וחוסר הגמישות המאפיין מוסדות שיפוט אלו. חשוב לזכור שבמרבית המקרים ישנו צורך מרכזי להגיע לפתרון יעיל ומהיר בשל הצורך למצוא הסדר עסקי בין הצדדים המסוכסכים לטובת המשך פעילותם ובשל סיבות נוספות אחרות המשתנות ממקרה למקרה.
פניה להליך גישור או בוררות יכולה להועיל רבות בשל המהירות היחסית בו הוא מתבצע. בהליך זה יכול כל צד לנהל משא ומתן ישיר עם התייחסות לרצונות, לצרכים ולתחושות שלו. הליך הגישור נחשב גם לזול משמעותית מהליך רגיל בבתי משפט בשל חיסכון בשעות הטרחה של עורכי דין, אי תשלום אגרות וכו'. חשוב לזכור כי בשל אופי השיחות והדיונים בהליך גישור שהינם פורמאליים ואינם מתבצעים תחת עינו של בית המשפט נוצרת אווירה נינוחה יותר וכך הליך זה מפחית מתחים, תורם לתדמית בית העסק ויכול להיות מושג במהלך מספר פגישות ספורות בלבד.

סוגי גישור בולטים:

גישור בין שותפים - בעת הקמת שותפות יסייע המגשר לשותפים להגדיר מטרות, אתגרים ויעדים משותפים ולהוביל להסכמות יציבות לאורך זמן. מגשר גם ייכנס לעובי הקורה כאשר השותפים נקלעים חלילה למשברים או למקרים של סכסוך בין בעלי מניות כאלו ואחרים ובנקודת הזמן הנדרשת ינסה לקרב בין הצדדים על מנת להימנע מקריסת השותפות והעסק.

גישור בעת התנהלות חברה – כאשר מתגלות מחלוקות בין שותפים בכירים בחברה העלולים להוביל למשברים.

גישור עסקי בין חברות בינלאומיות – כאן יש צורך בידע בדיני חברות בינלאומיות. תביעות בינלאומיות כרוכות בהוצאת כספים רבה במיוחד וגישור יכול למנוע אותן. כאן יש צורך להתנהל היטב בין חברות המגיעות מתרבות ארגונית שונה.
לכל מגשר עסקי חייב להיות בעל ידע משפטי מתאים בתחומו ותפקידו בסופו של תהליך הוא לאפשר לצדדים להגיע להבנות בכוחות עצמם כאשר עמדתו היא ניטראלית מראש כאשר יכול לנהל שיחות בנפרד עם כל צד, ובנוסף, שיחות משותפות עם כל הצדדים גם יחד.

המגשר יכול לקבל משני הצדדים מידע העשוי לסייע לו למצוא עבורם פתרונות מתאימים אשר ישביעו את רצונם כאשר הוא נדרש להצביע על נקודות בעיתיות שניתן למצוא להן פתרונות יצירתיים ויכול הוא הראות לשני הצדדים את חוסר התוחלת בהתנצחויות שאינן מובילות לתוצאות רצויות ולהציע להם להיות מעשיים בדרך לפתרון כל המחלוקות בצורה הדדית במשותף.
18/02/2019    המאמר עודכן בתאריך 22/04/2019    mediator.co.il
פורום גישור

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר mediator.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת מגשרים - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 mediator.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מגשרים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המגשרים
דברו עם מגשר מנוסה ומקצועי עוד היום
אנחנו עובדים עם המגשרים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!