enter-article הליך גישור לפתרון סכסוכים עסקיים - מרכז מגשרים ארצי
גישור » מאמרים וחדשות » הליך גישור לפתרון סכסוכים עסקיים

הליך גישור לפתרון סכסוכים עסקיים

סכסוכים עסקיים נחשבים לסכסוכים נפוצים ושכיחים למדי במחוזותינו בעיקר בשל מחלוקות קשות ומורכבות הנובעות מהפרות הסכם, בצורה זו או אחרת, בין הצדדים המעורבים, בין אם על גבי חוזים כתובים ו/או גם בעניין הסכמות שבעל פה.

העולם העסקי של ימנו הוא דינאמי מאוד וקשרים עסקיים רבים נרקמים בין מול שותפים, לקוחות, ספקים וכו'. כל מערכת יחסים עסקית שכזאת יכולה להוליד סכסוכים שונים ומשונים על ענייני תשלום, תפקוד לקוי, אי עמידה בלוחות זמנים, אי אספקת מוצרים וחומרים בזמן, הטעיה ועוד. בחלק מהמקרים, המחלוקות הינן זניחות יחסית וניתן לפתור אותן ללא קושי רב, אבל במקרים רבים אחרים, הדברים עלולים להתפתח במהרה לממדים גדולים עד כדי איבוד שליטה וחוסר אפשרות "להפגיש" בין הצדדים.

אז מה עושים?

ניתן אמנם להגיש תביעה משפטית מסודרת לבית המשפט הרלוונטי, אולם הליך שכזה דורש לרוב זמן רב מאוד בשל הסחבת הבירוקרטית הסבוכה וחוסר הגמישות המאפיין מוסדות שיפוט אלו. חשוב לזכור שבמרבית המקרים ישנו צורך מרכזי להגיע לפתרון יעיל ומהיר בשל הצורך למצוא הסדר עסקי בין הצדדים המסוכסכים לטובת המשך פעילותם ובשל סיבות נוספות אחרות המשתנות ממקרה למקרה.
פניה להליך גישור או בוררות יכולה להועיל רבות בשל המהירות היחסית בו הוא מתבצע. בהליך זה יכול כל צד לנהל משא ומתן ישיר עם התייחסות לרצונות, לצרכים ולתחושות שלו. הליך הגישור נחשב גם לזול משמעותית מהליך רגיל בבתי משפט בשל חיסכון בשעות הטרחה של עורכי דין, אי תשלום אגרות וכו'. חשוב לזכור כי בשל אופי השיחות והדיונים בהליך גישור שהינם פורמאליים ואינם מתבצעים תחת עינו של בית המשפט נוצרת אווירה נינוחה יותר וכך הליך זה מפחית מתחים, תורם לתדמית בית העסק ויכול להיות מושג במהלך מספר פגישות ספורות בלבד.

סוגי גישור בולטים:

גישור בין שותפים - בעת הקמת שותפות יסייע המגשר לשותפים להגדיר מטרות, אתגרים ויעדים משותפים ולהוביל להסכמות יציבות לאורך זמן. מגשר גם ייכנס לעובי הקורה כאשר השותפים נקלעים חלילה למשברים או למקרים של סכסוך בין בעלי מניות כאלו ואחרים ובנקודת הזמן הנדרשת ינסה לקרב בין הצדדים על מנת להימנע מקריסת השותפות והעסק.

גישור בעת התנהלות חברה – כאשר מתגלות מחלוקות בין שותפים בכירים בחברה העלולים להוביל למשברים.

גישור עסקי בין חברות בינלאומיות – כאן יש צורך בידע בדיני חברות בינלאומיות. תביעות בינלאומיות כרוכות בהוצאת כספים רבה במיוחד וגישור יכול למנוע אותן. כאן יש צורך להתנהל היטב בין חברות המגיעות מתרבות ארגונית שונה.
לכל מגשר עסקי חייב להיות בעל ידע משפטי מתאים בתחומו ותפקידו בסופו של תהליך הוא לאפשר לצדדים להגיע להבנות בכוחות עצמם כאשר עמדתו היא ניטראלית מראש כאשר יכול לנהל שיחות בנפרד עם כל צד, ובנוסף, שיחות משותפות עם כל הצדדים גם יחד.

המגשר יכול לקבל משני הצדדים מידע העשוי לסייע לו למצוא עבורם פתרונות מתאימים אשר ישביעו את רצונם כאשר הוא נדרש להצביע על נקודות בעיתיות שניתן למצוא להן פתרונות יצירתיים ויכול הוא הראות לשני הצדדים את חוסר התוחלת בהתנצחויות שאינן מובילות לתוצאות רצויות ולהציע להם להיות מעשיים בדרך לפתרון כל המחלוקות בצורה הדדית במשותף.


עוד באותו נושא

מדריך מגשרים

מדריך מגשרים

כבר בשנות השמונים נאלצו בתי המשפט בישראל להתמודד עם בעיית של עומס תיקים ודיונים, כתוצאה מכך נוסף לחוק בתי המשפט תקנה שמאפשרת להפנות מתדיינים...

בוררות מול גישור – כל ההבדלים

בוררות מול גישור – כל ההבדלים

  אומנם במסלולים של לימוד גישור מלמדים גם קורסים שעוסקים בבוררות, אך נדמה שאין דברים יותר שונים משני המסלולים האלו   במהלך השנים...

חוק הגישור החדש - המדריך המקיף למתגרש

חוק הגישור החדש - המדריך המקיף למתגרש

ביולי 2016 כל הנושא של עולם הגירושים עבר שינוי מקיף, זאת בעקבותו כניסתו של "החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה". משמעות החוק היתה, זוגות אשר...

בוררות – לעבור דרך הבורר

בוררות – לעבור דרך הבורר

כדי למנוע סחבת של בתי-משפט וכאבי ראש בלתי נגמרים פונים לבוררות במעמד צד שלישי ומגיעים להסכמה מהירה ויעילה בין כל הצדדים   סכסוך בין צדדים...

גישור אצל מטפלת זוגית – איך זה עובד?

גישור אצל מטפלת זוגית – איך זה עובד?

עבור רבים מאתנו, הבית והאנשים הקרובים לנו מהווים מקור תמיכה אל מול הקונפליקטים היומיומיים איתם אנו נאלצים להתמודד. לעתים, עם זאת, הבית הוא...

string(65) "גישור אצל מטפלת זוגית – איך זה עובד?"