enter-article חוק הגישור החדש - המדריך המקיף למתגרש - מרכז מגשרים ארצי
גישור » מאמרים וחדשות » חוק הגישור החדש - המדריך המקיף למתגרש

חוק הגישור החדש - המדריך המקיף למתגרש

ביולי 2016 כל הנושא של עולם הגירושים עבר שינוי מקיף, זאת בעקבותו כניסתו של "החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה". משמעות החוק היתה, זוגות אשר מבקשים לסיים את מערכת הנישואים שלהם ולהתגרש, חייבים לפני שהם פונים לבית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני, לפנות אל מגשר מוסמך בשביל לנסות ולהגיע דרכו להסכם גירושין מוסכם.

לפני שנסביר את משמעות החוק וכיצד הוא משפיע על בני הזוג ובכלל על התא המשפחתי, צריך להבין מה היה נהוג עד אז ומדוע החוק הזה הוא כל כך משמעותי.

מה היה לפני שחוקק חוק הגישור?

לפני שהמדינה החליטה להפנות זוגות שעמדו בפני גירושים אל הליך גישור, מה שהתרחש זה מצב בו בני הזוג היו פונים ישירות לבית המשפט, בין אם זה בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני (במסגרת מה שמכונה מרוץ הסמכויות, לפיו הערכאה הראשונה בה נפתח תיק גירושים, שם נידונו בו), ואז היה מתחיל מאבק משפטי ארוך ומכוער בין בני הזוג.


המאבק תמיד נע סביב 2-3 נקודות עיקריות. כל מה שקשור למשמורת על הילדים והסכמי ראיה, כלומר אצל מי יחיו הילדים, מתי וכמה זמן הצד השני יוכל לפגוש אותם, תשלום מזונות, וכן לגבי חלוקת רכוש בין בני הזוג. אלו שלושת הנקודות שעמדו בבסיס כל תהליך גירושים, וזה מה שהוביל למלחמה משפטית ארוכה וקשה בין בני הזוג.
היו למאבק כזה השלכות קשות במספר היבטים.
ראשית, הוא היה נמשך הרבה זמן, מה שאומר שבינתיים בני הזוג לא היו גרושים בפועל ולא יכלו ליצור מערכות יחסים חדשות.


שנית, הוא עלה הרבה מאוד כסף, בין אם בהשכרת עורכי דין, הפסד ימי עבודה, הוצאות נלוות ועוד.
שלישית, הוא יצר טראומה קשה לבני הזוג ובמיוחד לילדים, לא פעם זה יצר נתק מוחלט בין הילדים לצד מסוים. לעיתים באופן מכוון, שכן ההורים עצמם השתמשו בילדים כחלק מהמאבק שלהם, אחד בשני.
כפי שניתן להבין, המצב הזה היה מאוד קשה ובלתי נסבל מבחינת ההשלכות קצרות וארוכות הטווח, וגבה מחירים כבדים מאוד לכל הנוגעים בדבר. לכן היה צרוך לייצר חוק שיצמצם כמה שיותר את המאבקים המשפטיים, לשם כך חוקק חודש שנועד לגרום לבני הזוג לשבת ביחד ולהגיע להסכמות, לפני שהם בוחרים ללכת לבית משפט.

מה נועד לעשות החוק החדש, והאם הוא באמת עשה הצליח בכך?

החוק החדש קבע בעצם כלל מאוד פשוט, לפני שנכנסים להליך משפטי מורכב, מסובך ובעל השלכות קשות על הזוג ועל הילדים, יש ללכת אל תהליך גישור אצל מגשר מוסמך. מדובר על תהליך קצר יחסית של מספר פגישות, כשאת מועדן קובעים בני הזוג, כך שהם יכולים לעשות את זה בזמן שלהם, בהתאם לתחושות ולמצבם הנפשי (אך צריך לזכור, כל עוד לא משלמים את התהליך, אי אפשר לבצע את הגירושים בפועל).


במסגרת הפגישות עם המגשר, מגיעים להסכמות משותפות כיצד ייראו החיים אחרי הגירושים. כאן המקום להדגיש, התקנה איננה נועדה לתקן נישואים שבורים, אין כאן כוונה שבני הזוג ישבו אצל המגשר ויפתרו בעיות זוגיות, לשם כך יש טיפול זוגי. המטרה של המגשר היא, שבני הזוג יגיעו להסכמות ביניהם על כל דבר שקשור לגירושין, כך שהם יוכלו להתחיל פרק ב' בחיים שלהם בצורה נקייה והכי חשוב, הילדים שלהם לא ייפגעו.
במסגרת הפגישות עם המגשר, כל צד משמיע את רצונו, את עמדותיו, מה האינטרסים שלו, הכל בתהליך של הכלה ושיתוף ולא בתהליך שיפוטי. המגשר בוחן מה שני הצדדים רוצים, וביחד איתם מנסה להגיע להסכם מוסדר אותו יציגו בפני בית המשפט או בית דין רבני. במידה ובני הזוג לא מצליחים להגיע להסכמות, אז הם יכולים לפנות אל בית המשפט ולבצע את התהליך שם.

צריך לזכור שתי נקודות:

  1. העלויות של הגישור אומנם מוטלות על בני הזוג, אך הן הרבה יותר זולות מאשר עלויות של עורכי דין שאמורים לטפל בתיק מול בית המשפט, בהליך רגיל (מה עוד שמדובר על תהליך יותר פשוט ומהיר).
  2. התהליך איננו נועד לשקם את הנישואים, אך הוא כן נתמך על ידי מטפלים זוגיים, זאת על מנת להקל על בני הזוג את המעבר מנישואין לגירושין.

החוק החדש ללא ספק שינה את המצב שהיה עד כה. יותר ויותר זוגות פונים להליך גירושין, וכל מי שנמצא במערכת מדווח, שרואים הפחתה משמעותית בכמות התיקים שנפתחים בבתי משפט ובכמות המאבקים שיש בין בני זוג שבוחרים להתגרש. אין ספק שהחוק שינה את כל ההתייחסות לנושא, ומאפשר לזוגות רבים לבצע את התהליך בצורה הרבה יותר נקייה ושלווה.

עוד באותו נושא

איך להתמודד עם קשיים בזוגיות בדרך הנכונה

איך להתמודד עם קשיים בזוגיות בדרך הנכונה

קשיים בזוגיות נובעים לרוב מבעיות בסיסיות שאינן ברורות מיד. חשוב להקדיש זמן כדי להבין את שורש הבעיה לפני שתנסה לטפל בה. זה דורש תקשורת פתוחה...

גישור אצל מטפלת זוגית – איך זה עובד?

גישור אצל מטפלת זוגית – איך זה עובד?

עבור רבים מאתנו, הבית והאנשים הקרובים לנו מהווים מקור תמיכה אל מול הקונפליקטים היומיומיים איתם אנו נאלצים להתמודד. לעתים, עם זאת, הבית הוא...

הסכם גירושין - כל מה שרציתם לדעת

הסכם גירושין - כל מה שרציתם לדעת

זהו, הגעתם לסוף דרככם יחד כבני זוג והנכם יודעים כי הגיע הזמן להפריד כוחות ולעשות זאת באופן רשמי, אך כדי שהליך הגירושין לא יהיה מייגע, קשה ומלא...

קורס גישור – המדריך המלא

קורס גישור – המדריך המלא

ניתן לפתור סכסוכים וקונפליקטים במהרה וביעילות ללא הסכבת של בתי-המשפט וכל זאת בעזרת הליך גישור מקצועי רבים הפעמים בהם כאשר אנו נתקלים במבוי...

גירושין וילדים - שווה לקרוא וליישם

גירושין וילדים - שווה לקרוא וליישם

תופעת הגירושין הינה תופעה מוכרת וכזו אשר התרחבה בעשורים האחרונים הן בעולם והן בישראל, כאשר בשנים האחרונות נרשמה עליה של 4.5% במקרי הגירושין...

string(68) "גירושין וילדים – שווה לקרוא וליישם"